Czym jest WordPress?
Czym jest WordPress?
Czym jest WordPress?
WordPress to napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS – Content Management System), który początkowo służył do tworzenia i obsługi blogów. WordPress jest bezpłatny, udostępniany szerokiemu gronu odbiorców na licencji GNU General Public License (open source).
Popularność WordPressa
WordPress jest obecnie najpopularniejszym CMSem na świecie. Serwis builtwith.com podaje, że na dzień 25 maja 2022, aktywnych stron stworzonych na wordpressie jest ponad 30 milionów, co stanowi ok. 34% wszystkich dostępnych stron internetowych. Wśród cech WordPressa, które powodują, że jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie wskazać można m.in. dostępność szablonów i wtyczek, open source i ogromna społeczność twórców współtworzących WP, możliwość szerokiej integracji (np. z oprogramowaniem biznesowym) czy prostota w użytkowaniu.
Szablony
Proste szablony, na podstawie których zbudować można nieskomplikowaną stronę wizytówkową są często bezpłatne i ogólnodostępne. Jeśli szukamy czegoś bardziej rozbudowanego, oferującego większą ilość gotowych sekcji i funkcjonalności skorzystać można z takich serwisów jak themeforest.net. Praca na gotowych szablonach jest tańsza i szybsza, ale nie pozwala na stworzenie niepowtarzalnej strony internetowej lub platformy e-commerce. Najpopularniejsze szablony mają na swoim koncie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy pobrań. Aby stworzyć unikatowy produkt najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego zespołu designerów (makietowanie) oraz developerów (wdrożenie).
Wtyczki
Umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności strony internetowej lub sklepu, dopasowując je do potrzeb użytkownika. Użytkonicy WordPressa moga skorzysta z ponad 50k wtyczek oferujących niestandardowe rozwiązania: integrację płatności i wysyłek, komunikację z klientami/ CRM, popupy i widgety itd. Warto pamiętać, że ilość zainstalowanych wtyczek wpływa na szybkość działania strony. Ich wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą, który może zająć się także ich konfiguracją i utrzymaniem.
Wsparcie
WordPress jest CMSem na otwartej licencji, w tworzenie którego zaangażowanych jest wiele osób na całym świecie. Jeśli nie potrafimy sobie poradzi z czymś samemu warto pyta na forach czy w panelach supportu autorów wtyczek i motywów.
Bezpieczeństwo
WordPress jest całkowicie bezpieczny, o ile jest zaopiekowany. Warto zaktualizować wtyczki i motywy, usuwać nieaktywnych użytkowników czy stosować 2FA. Absolutną podstawą muszą być bezpieczne hasła, zawierające nieuporządkowany ciąg znaków: liter, cyfr czy znaków specjalnych. Kolejna sprawa to regularne backupy naszej strony internetowej (np. webcare). Więcej informacji o utrzymaniu bezpieczeństwa: wpbeginner.com/wordpress-security.